top of page

Kısırlık Tedavisi

Düzenli cinsel ilişkiye rağmen gebe kalamama durumu olarak tanımlanan kısırlık pek çok faktöre bağlı olarak ortaya çıkabilir. Yapılan muayene ve tetkikler sonucu kısırlık teşhisi konulabilir. Teşhis için hem kadının hem de erkeğin belirli kontrollerden geçmesi gerekir. 

Image by shalom melaku

Kısırlık sorunu yaşayan kadının muayenesinde ultrason, smear, rahim filmi, laparoskopi, histeroskopi yöntemlerine başvurulur. Erkek için ise sperm analizi yapılması tavsiye edilir. Kadınların muayenesi için en uygun dönem reglin 2. ve 3. günüdür. Rahim ve yumurtalıklar değerlendirilerek infertilite yani kısırlık tedavisi programı belirlenebilir.
 

Ultrason

Vajinal ve abdominal (karından) ultrasonografi yapılarak kısırlığın nedenleri gözlemlenebilir.
 

Rahim Filmi (HSG) 

İnfertilite nedeni araştırılırken HSG incelemesi rahim içinin değerlendirilmesi açısından önemlidir. HSG ve laparoskopi birbirini tamamlayan tetkikler olarak uygulanır.
 

Laparoskopi

İnterfilite teşhisi için laparoskopik inceleme son derece önemli yöntemler arasında yer alır. Karın iç organları ve rahim içi laparoskopi ile incelenerek yumurtalık kanallarında tespit edilen tıkanıklık ve yapışıklık giderilmeye çalışılır. 
 

Histeroskopi

Vajinal yoldan rahim içerisinine girilerek uygulanan histeroskopi yöntemi, anormalliklerin tespiti için tercih edilir. İnce fiberoptik teleskop yardımı ile yapılan işlemde rahim içerisinde görülen anormallikler aynı seansta giderilebilir.
 

Sperm Analizi

Erkeğin sperm yapısının analiz edilmesi infertilite teşhisinin önemli bir aşamasıdır. İnfertilite nedenini anlamak için kullanılan yöntemlerden bir diğer sperm analizidir. 
 

bottom of page