top of page

Suda Doğum

Avrupa ve Amerika ülkelerinde yaygın olarak uygulanan suda doğum yöntemi, ülkemizde de her geçen gün daha fazla anne adayı tarafından tercih edilmektedir. Suda doğum, adından da anlaşılacağı üzere su dolu bir havuz içinde yapılan bir doğum çeşididir.

suda doğum şefik gökçe.jpg

Avrupa ve Amerika ülkelerinde yaygın olarak uygulanan suda doğum yöntemi, ülkemizde de her geçen gün daha fazla anne adayı tarafından tercih edilmektedir. Suda doğum, adından da anlaşılacağı üzere su dolu bir havuz içinde yapılan bir doğum çeşididir. Uygulama 37 derece sıcaklıkta su ile dolu küvet, fanus ve havuz benzeri yapıların içerisinde gerçekleşir. Sıcak su anne adayının kaslarının gevşemesine ve rahatlamasına yardımcı olur. Bu şekilde doğum sırasında oluşabilecek komplikasyonların önüne geçilir.

Suda doğum 3 farklı biçimde uygulanır. Bunlardan ilki anne adayının doğum öncesinde sıcak su dolu bir havuzda vakit geçirmesidir. Anne adayı suda rahatlar ve ardından yatakta normal doğum yapar. Bir diğer yöntem doğumdan önce anne adayının duş almasıdır. Bu yöntemde de yine suyun rahatlatıcı etkisinden faydalanarak doğumun daha kolay geçmesi amaçlanır. Üçüncü yöntem ise annenin su dolu küvet içinde doğum yapmasıdır. Anne adayı havuza girer ve doğum suyun içinde gerçekleşir. Anne ile bebeğin ilk karşılaşması da yine havuz içinde olur.
 

bottom of page